Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Svetu skratili robiju za mjesec dana * „Prva familija” državu pravila po uzoru na „Kuma” * Pavićević osuđen na godinu zatvora * Dozvolili zastaru i omogućili da Barović uzme 5,2 miliona * Stado jagnjadi od četiri ovce * Svetu skratili robiju za mjesec dana * Zar nije dosta, Izetbegoviću?
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 01-03-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Željka Savković, predstavnica organizatora protesta:
– Novca za naknade majkama ima. Pogledajte plate funkcionera, nacionalne penzije i neplaćene poreze. Znači novca ima, samo je skoncentrisan kod malog broja ljudi.

Vic Dana :)

Nastavnik istorije drži predavanje o Tantalu. Na kraju časa upita nastavnik Pericu:
- Perice, kako ti zamišljaš Tantalove muke?
Perica objasni:
- Tantalove muke su kada se moja dva druga tuku, a ja obučen u novo odijelo.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ljudi i dogadjaji - datum: 2017-02-06 KOTORANIN MARJAN ŠANTIĆ OSVOJIO VRH UHURU PIK NA KILIMANDŽARU
Ekipa PK „Balkan” iz Beograda kojoj se Marjan pridružio Životni san ostvario na visini od 5. 895 metara Imali smo 13 vodiča, koji su pred zadnji uspon do vrha zapjevali uz ritualni ples, a mi smo im se pridružili Na visini od 5.000 metara dobio sam visinsku bolest i pomišljao da bi bilo dobro da malo zadrijemam, vidio sam vrh odatle i produžio dalje
Dan - novi portal
Pe­de­set­pe­to­go­di­šnji Mar­jan Šan­tić, član PK Vje­ve­ri­ca, osvo­jio je naj­vi­ši vrh Ki­li­man­dža­ra, 18. ja­nu­a­ra za­jed­no sa eki­pom pla­ni­na­ra PK „Bal­kan” iz Be­o­gra­da sa čla­no­vi­ma: Je­le­na A., Je­le­na B. i Je­le­na C., Ka­ta­ri­na, Ve­sna, Zo­ran, Sa­ša, Mi­loš, Ba­ne i Mi­lan­ka Ar­sić, ko­ja je vo­di­la gru­pu. Na kro­vu Afri­ke, na vr­hu Uhu­ru Pik na 5.895 mnv, Mar­jan je po­sta­vio za­sta­vu gra­da Ko­to­ra, ali i za­sta­ve svo­ga klu­ba i za­sta­vu brat­skog PD Su­bra Her­ceg No­vi.
– Ovo je li­je­pa avan­tu­ra u ko­joj sam uži­vao pu­nim plu­ći­ma, pre­za­do­vo­ljan sam. Upo­znao sam ne­ke no­ve, div­ne lju­de, sa ko­ji­ma kon­tak­ti­ram. Svi pla­ni­na­ri sa naj­ve­ćim odu­še­vlje­njem pri­ča­ju o Ki­li­man­dža­ru, kao jed­nom od naj­ve­ćih iza­zo­va, a ja sam za­hva­lju­ju­ći pri­ja­te­lji­ma ko­ji su mi fi­nan­sij­ski po­mo­gli ostva­rio ve­li­ki ži­vot­ni san. Iz­u­zet­no je is­ku­stvo sre­sti pr­vi put Afri­ku, osje­ti­ti dah neo­bič­ne ci­vi­li­za­ci­je, upo­zna­ti lju­de pri­lič­no go­sto­pri­mlji­ve i do­bre – ka­že Šan­tić za „Dan”.
Za ovu eks­pe­di­ci­ju se spre­mao go­di­nu da­na: od Ko­to­ra je sko­ro sva­ko­dnev­no išao pre­ma Lov­će­nu i na­zad, pre­la­ze­ći vi­sin­sku raz­li­ku od nu­le do 1.000–1.500 mnv i bio je u fan­ta­stič­noj kon­di­ci­ji. Ako mo­že­te pet uza­stop­nih da­na da ide­te od Ko­to­ra do Lov­će­na, zna­či da ste sprem­ni za po­hod na Ki­li­man­dža­ro – is­ti­če Mar­jan.
Na put je kre­nuo upr­kos to­me što u le­đi­ma ima de­vet ti­ta­ni­jum­skih ci­je­vi, šra­fa i plo­či­ca, s ob­zi­rom na to da je ope­ri­sao ne­ko­li­ko pr­šlje­no­va, a usko­ro ga oče­ku­je još jed­na ope­ra­ci­ja. Ki­li­ma­dža­ro je od Ko­to­ra uda­ljen 60 sa­ti pu­ta, što avi­o­ni­ma, što dži­po­vi­ma, a od pod­nož­ja uspo­na na vi­si­ni od 1.800 mnv, za pet da­na ho­da pre­šli su sko­ro 80 ki­lo­me­ta­ra do vr­ha Uhu­ru Pik, a Mar­jan ni­je imao zdrav­stve­nih pro­ble­ma, osim vi­sin­ske bo­le­sti na­do­mak vr­ha. Eks­pe­di­ci­ja je tra­ja­la 12 da­na. Iz Ko­to­ra je 10. ja­nu­a­ra kre­nuo auto­bu­som do Be­o­gra­da, oda­kle je 12. ja­nu­a­ra sa čla­no­vi­ma PK „Bal­kan” avi­o­nom od­le­tio za Ke­ni­ju, pa u Tan­za­ni­ju, gdje su u gra­du Ari­ša bi­li smje­šte­ni u ho­te­lu.
– Pr­va dva da­na ho­da­li smo kroz pra­šu­mu. Tu se ne­bo sko­ro i ne vi­di od ve­li­kog dr­ve­ća, ima sva­ka­kvih ži­vo­ti­nja. Cvr­kut pti­ca do­mi­ni­ra, ra­znog ne­po­zna­tog cvi­je­ća na sve stra­ne, uži­vao sam da ga fo­to­gra­fi­šem, ali sam se ču­vao zmi­ja či­ji je ujed smr­to­no­san. Maj­mu­ni su nas pra­ti­li u sto­pu, po­ku­ša­va­ju­ći da nam ukra­du ne­što od hra­ne. U ja­nu­a­ru je ta­mo lje­to, u ni­žim pred­je­li­ma pre­ko 30 ste­pe­ni u hla­du, u pra­šu­mi pri­jat­no, dok se no­ću tem­pe­ra­tu­ra spu­šta­la is­pod nu­le. Tu su bi­la i dva kam­pa u ko­ji­ma smo pre­no­ći­li, ba­ra­ke u ko­ji­ma smo spa­va­li bi­le su otvo­re­ne, vje­tar je du­vao na sve stra­ne, te zbog hlad­no­će ni­je­sam mo­gao da za­spim, mo­žda sam spa­vao je­dan sat. Bi­la je ki­šna se­zo­na, ali mi smo ima­li sre­će da ta ki­ša pa­da la­ga­no par sa­ti, ta­ko da se uop­šte ni­je­smo skva­si­li. Kad smo iza­šli iz pra­šu­ma u da­lji­ni se na sve stra­ne vi­de vul­ka­ni, pla­ni­ne Ki­li­man­dža­ra. Vo­di­či su nas upo­zo­ri­li da je tu do sko­ra bo­ra­vi­lo ple­me Čan­ga, ko­je je u obli­žnjem vul­ka­nu pri­no­si­lo ži­vo­tinj­ske žr­tve bo­go­vi­ma. Tan­za­ni­ja je uki­nu­la te ple­men­ske obi­ča­je. Pra­šu­ma za­vr­ša­va na 3.000 mnv, a ma­ki­ja se po­ste­pe­no pre­tva­ra u pu­sti­nju, gdje po­ne­gdje na­i­đe­te na ne­ki cvje­tić ili kak­tus – opi­su­je Mar­jan svoj su­sret sa džun­glom.
Tre­ćeg da­na uspo­na ra­di­li su na akli­ma­ti­za­ci­ji: po­pe­li su se još 300 me­ta­ra uvis i spu­sti­li u kamp (od 2.700 do 3.100 mnv i na­zad). To je uobi­ča­jen po­stu­pak, ka­ko bi se or­ga­ni­zam pri­la­go­dio eks­trem­nim kli­mat­skim uslo­vi­ma. Pre­spa­va­li su i na­sta­vi­li če­tvr­tog da­na da se pe­nju do 4.700 mnv. Kad su oko 18 sa­ti do­šli u kamp, nji­hov drug Bra­ni­slav je od­u­stao zbog tem­pe­ra­tu­re i zdrav­stve­nih pro­ble­ma, dok je nje­go­va su­pru­ga Je­le­na na­sta­vi­la i po­pe­la se na Uhu­ru Pik – ob­ja­šnja­va Mar­jan i do­da­je kao ku­ri­o­zi­tert da je Ba­ne­tu i Je­le­ni ovo bio pr­vi uspon u ži­vo­tu. Ni­je im, ka­že, bi­lo sve­jed­no dok su sre­ta­li is­cr­plje­ne lju­de – ne­ko je bio ve­seo, ne­ko is­cr­pljen, ne­ko ni­je za­vr­šio uspon, ne­ke su no­si­li pre­ma do­lje, a jed­nom nji­ho­vom vo­di­ču je isto po­zli­lo, te je mo­rao da se spu­sti ka gra­du. Od­ma­ra­li su i spa­va­li u ko­li­ba­ma do 23 sa­ta, a on­da oko po­la no­ći kre­nu­li u za­vr­šnu ru­tu ka Uhu­ru Pi­ku, na još 1.200 mnv.
– Tem­pe­ra­tu­ra je te no­ći bi­la mi­nus de­set, ali ni­je bi­lo vje­tra, ni­ti sni­je­ga. Ima­li smo 13 vo­di­ča, sva­ko od nas imao je svo­ga, i oni su ovaj uspon po­če­li pje­smom i igrom, a mi smo im se pri­dru­ži­li u ve­se­lju. Uze­li smo ma­le ruk­sa­ke sa naj­o­snov­ni­jim stva­ri­ma, vi­šak smo osta­vi­li u kam­pu. Ne­gdje oko če­ti­ri sa­ta, pri­je svi­ta­nja je po­če­lo da nam se spa­va, pr­vi zna­ci umo­ra. Ne­ko­me se spa­va­lo, ne­ko­ga je uhva­ti­la vi­sin­ska bo­lest, a ne­ki su to do­bro pod­ni­je­li. Na 5.000 me­ta­ra i me­ne je uhva­ti­la vi­sin­ska bo­lest – po­vra­ća­nje, gla­vo­bo­lja, ma­lak­sa­lost, te sam pre­la­zio po 20-30 me­ta­ra, a on­da od­ma­rao pet mi­nu­ta i sve ta­ko do vr­ha. Bio sam ma­lo is­pred njih, vi­so­či­ji sam, pa imam ma­lo du­ži ko­rak, te sam če­kao dru­štvo iz eks­pe­di­ci­je. Vi­dio sam vrh oda­tle i po­mi­šljao sam da se vra­tim: to je kao da sam se is­peo, sve mi je ovo po­zna­to, šta će me­ni to, sad ću ma­lo da od­mo­rim, da od­spa­vam. Me­đu­tim, ka­ko su osta­li je­dan po je­dan do­la­zi­li sa istim simp­to­mi­ma vi­sin­ske bo­le­sti, jed­ni dru­ge smo so­ko­li­li, te sam na kra­ju uspio da se u de­vet i po uju­tru is­pe­njem do vr­ha. Svi smo bi­li tu, za­jed­nič­ke fo­to­gra­fi­je, ra­dost, sla­vlje, če­stit­ke, a on­da to­kom dva na­red­na da­na po­la­ko spu­šta­nje na­zad – ka­že Šan­tić.
U po­vrat­ku sa Ki­li­man­dža­ra, na­kon od­mo­ra, tre­ćeg da­na po­sje­ti­li su no­mad­sko ple­me Ma­sai, a po­sli­je su po­šli na sa­fa­ri, uži­va­ju­ći u fo­to­gra­fi­sa­nju slo­no­va, ži­ra­fa, an­ti­lo­pa, la­vo­va, maj­mu­na, di­vljih svi­nja, or­lo­va, no­je­va, sve sem no­so­ro­ga....Ru­ča­li su na vi­di­kov­cu sa po­gle­dom na na­ci­o­nal­ni park, oda­kle su uži­va­li u fan­ta­stič­nom po­gle­du na sav taj ži­vo­tinj­ski svi­jet ko­ji kre­će pre­ma ri­je­ci na po­ji­lo. Vra­ti­li su se u ho­tel u Aru­ši i sju­tra­dan kre­nu­li u Ke­ni­ju, gdje su u pre­li­je­pom Naj­ro­bi­ju osta­li ci­je­li dan. Idu­ćeg da­na su ot­pu­to­va­li avi­o­nom za Adis Abe­bu, oda­tle za Beč, pa Be­o­grad, a Mar­jan oda­tle auto­bu­som do Ko­to­ra, gdje su ga sa­če­ka­li pri­ja­te­lji iz PK „Vje­ve­ri­ca”, a nje­go­va su­pru­ga Bi­lja­na pri­re­di­la iz­ne­na­đe­nje sa ve­li­kom tor­tom u ob­li­ku„Kro­va Afri­ke”.
– Za­hva­lju­jem tu­ri­stič­kim or­ga­ni­za­ci­ja­ma Ko­tor i Ti­vat, or­ga­ni­za­ci­o­nom ti­mu PK „Vje­ve­ri­ca”, Lu­ci Ko­tor, Po­mor­skom mu­ze­ju Cr­ne Go­re, ZIP LI­NE – Nje­gu­ši, Li­be­ral­noj par­ti­ji Cr­ne Go­re, Slo­bu i Ma­ru­ški Dra­ško­vić, Ra­do­va­nu i Ran­ki Pe­ro­vić, Pe­tru i Je­le­ni Pe­ja­ko­vić, Raj­ku Pe­ro­vi­ću, Zlat­ku Ma­ti­je­vi­ću, Dra­ga­nu Jo­va­no­vi­ću i svim broj­nim pri­ja­te­lji­ma uz či­ju po­moć sam pri­ku­pio 3.000 eura za put i eks­pe­di­ci­ju – is­ti­če ovaj hra­bri pla­ni­nar-avan­tu­ri­sta, ko­ji će, kao je­dan od „glav­nih glu­ma­ca” u pred­sta­vi „Ko­To(R) o Ko­to­ru” igra­ti 11. fe­bru­a­ra u Du­brov­ni­ku, a 13. u Tiv­tu.
M.D.Po­po­vić


Odu­še­vljen po­sje­tom ple­me­nu Ma­sai

– Ma­sai su tre­će ple­me po broj­no­sti u Tan­za­ni­ji i Ke­ni­ji. I glav­ni vo­dič na­še eks­pe­di­ci­je Pa­u­lo bio je Ma­sai. Osim što smo pla­ti­li po 15 do­la­ra za ula­zak u se­lo, mo­ra­li smo da ob­u­če­mo nji­ho­ve odo­re, da če­ka­mo do­zvo­lu star­je­ši­ne za ula­zak u dvo­ri­šte, gdje su ple­sa­li u znak do­bro­do­šli­ce, po­ka­za­li ka­ko pa­le va­tru tre­njem dr­ve­ta o dr­vo, pro­da­va­li su­ve­ni­re. Se­be sma­tra­ju po­tom­ci­ma la­vo­va. Mu­škar­ci su po­šte­đe­ni bi­lo ka­kvog fi­zič­kog po­sla i pri je­lu ima­ju pred­nost. Po­lo­žaj im omo­gu­ća­va da ima­ju vi­še že­na, ono­li­ko ko­li­ko im ma­te­ri­jal­ni sta­tus do­zvo­lja­va. Sva­ka že­na ima svo­ju ku­ću i vu­du-ma­gi­jom se bo­ri za na­klo­nost mu­ža. Bo­gat­stvo mje­re bro­jem kra­va i ko­za. Tre­nut­no naj­bo­ga­ti­ji Ma­sai ima 35 že­na, 300 unu­ča­di, te svo­ju ško­lu za njih. S ob­zi­rom na to da su no­mad­sko ple­me, ži­ve u ku­ća­ma od bla­ta, da­sa­ka i ži­vo­tinj­ske ko­že i pra­ve ih po­no­vo pri­li­kom sva­ke se­o­be. Bo­ga­ti­ji ima­ju ku­će u čvr­stoj grad­nji. Kao do­bri do­ma­ći­ni uka­zu­ju čast svo­jim pri­ja­te­lji­ma, vr­šnja­ci­ma iz istog ple­me­na ta­ko što im ustu­pa­ju svo­je su­pru­ge. Za­bo­de­no ko­plje pred vra­ti­ma ku­će sim­bo­li­še bo­ra­vak go­sta u kre­ve­tu do­ma­ći­na. Ne zna­ju za lju­bo­mo­ru, a van­brač­nu dje­cu sa po­no­som pri­hva­ta­ju kao svo­ju. Raz­voj tu­ri­zma im je omo­gu­ćio da svo­je su­ve­ni­re pro­da­ju po pri­lič­no vi­so­kim ci­je­na­ma. Ne­kad su mla­di mom­ci za ula­zak u svi­jet od­ra­slih mo­ra­li ko­pljem da ubi­ju la­va, a sa­da bo­ra­ve šest mje­se­ci na otvo­re­nom sa sto­kom, hra­ne­ći se nji­ho­vim mli­je­kom i kr­vlju. Dje­voj­či­ce uda­ju već sa osam, de­vet go­di­na i pri­tom do­bi­ja­ju ogro­man mi­raz u sto­ci, ta­ko da se ra­du­ju nji­ho­vom ro­đe­nju. Ma­sai se ni­kad ne raz­vo­de – u za­vi­sno­sti od sta­ro­sti, od 20-25 go­di­na, mo­gu da ra­de u dr­žav­nim in­sti­tu­ci­ja­ma (voj­sci, po­li­ci­ji, obez­bje­đe­nju). Ži­vot­ni vi­jek im je u pro­sje­ku od 48 do 50 go­di­na – za­pi­sao je Mar­jan u svom „afrič­kom dnev­ni­ku”.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"